Kiedy wysłać dziecko na pierwszą kolonię?

Kiedy wysłać dziecko na pierwszą kolonię?

Każdy z rodziców, staje przed tym samym pytaniem. Kiedy wysłać swoje dziecko na pierwszą kolonię? Czy 6 lat to dobry wiek na wysłanie dziecka na obóz? Czy lepiej poczekać I wysłać je jak będzie miało 10 lat? W tym artykule postaramy się rozjaśnić temat i przekazać najważniejsze wątki i fakty.

Kwestie prawne

Rozpoczniemy od tego co mówi nam polskie prawo, aby dziecko mogło wziąć udział w wypoczynku szeroko pojętych obozów i kolonii musi posiadać wiek szkolny, który zaczyna się od pierwszej klasy podstawowej czyli od 6 roku życia. Mówi nam o tym rozporządzenie ministra Edukacji Narodowej z 30 marca 2016 w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży. Rozporządzenie to dotyczy właśnie dzieci w wieku szkolnym, co to oznacza iż prawnie najwcześniej możemy wysłać dziecko w wieku 6 lat.

Zalecenia

Nasze ponad 25 letnie doświadczenie pokazało nam jako organizator wypoczynku w przypadku dzieci, które pierwszy raz będą uczestniczyć na koloniach zalecamy by:

– wysłać dziecko na obóz nie dłuższy niż 7 dni zalecany 5-cio dniowy,
– wybrać lokalizację obozu, która jest blisko domu,
– wybrać obóz z programem dostosowanym do wieku dziecka
– wybrać organizatora, który nie jest wyłącznie biurem podróży organizującym czas, a jest także posiada program wychowawczy, który dba o dzieci i ich rozwój, dbając o to by pierwszy obóz nie okazał się ostatnim, by dziecko nauczyło się samodzielności, szacunku i otwartości,
– wybrać organizatora, który ma doświadczenie w organizacji pierwszych obozów,
– przygotować dziecko do wyjazdu.

Pierwsze punkty są dość klarowne, natomiast ostatni wymaga rozwinięcia. To czy dziecko będzie gotowe na pierwszy wyjazd w dużej mierze zależy od samych rodziców.
Jeżeli dziecko nigdy nie spało poza domem, to by ułatwić dziecku wyjazd należało by wcześniej wysłać je na noc np. do babci, siostry, brata.

To właśnie przygotowanie emocjonalne dziecka jest najważniejsze, rozmowa z dzieckiem o tęsknocie, o chwilowym rozstaniu czy o byciu odważnym z pewnością ułatwi dziecku pierwszy obóz. Wiedza o atrakcjach, zabawach i przygodach jakie będą na obozie też pomogą dziecku na swoim pierwszych koloniach, gdyż to właśnie niepewność jest często dla dzieci najtrudniejsza.

Doświadczenie

Większość dzieci jadących z nami na obozy letnie bądź ferie zimowe są to 6-, 7-, 8-, 9-latkowie. Nasza kadra jest przygotowana i doskonale wie, jak opiekować się takimi dziećmi: dziewczynkom pomoże w umyciu, rozczesaniu długich włosów, poczyta bajki na dobranoc, uśpi dzieci, z pokoju wychowawca dopiero wyjdzie jak będzie pewien, że wszystkie dzieci śpią.

Nasz program jak i kadra przygotowana jest by pracować z dziećmi już od 6 roku życia. Nauczyciele mają za zadanie stworzyć tak ważny dla dziecka komfort, który pozwoli mu na łatwą integrację z rówieśnikami. Napięty program pełen zabaw i nauki powoduje, że po pierwsze nie ma czasu na nudę, po drugie na tęsknotę za rodzicami.
Hajdasz Travel jest liderem wśród organizacji pierwszych obozów dla dzieci, właśnie dzięki olbrzymiemu doświadczeniu.

Czy dziecko jest gotowe na pierwszy wyjazd?

To bardzo ważne pytanie, na które każdy rodzic musi znaleźć odpowiedź.
Istnieją oznaki, które mogą sygnalizować, że dziecko dobrze zniesie rozłąkę i jest przygotowane do wyjazdu:

– Jest kontaktowe i szuka nowych znajomości
– Potrafi jeść samodzielnie
– Cieszy się na wyjazd
– Nie boi się nowych wyzwań, lubi przygody
– Zdarzało mu się spać poza domem

Naturalnym jest to, że pytań jest dużo więcej i prawie nie ma także dzieci, które są w 100% gotowe do wyjazdu. Dlatego właśnie jednym z największych czynników jakie muszą być spełnione to doświadczona kadra wychowawców. Niejednokrotnie pracowaliśmy z dziećmi, które były wycofane, mało odważne, mało kontaktowe, a po koloniach rodzice z dumą opowiadali swojej rodzinie, jak ich dziecko urosło emocjonalnie w ciągu tych paru dni.

Właśnie to jest najbardziej budujące i świadczące o tym, że warto posłać dziecko na kolonie już w wieku 6 lat, ale pamiętajmy, że to to zależy od nas i od samego dziecka.
Jeżeli szukacie Państwo obozu spersonalizowanego dla dzieci i szczególnie interesuje Państwa co będzie działo się na naszych obozach “mój pierwszy obóz” zapraszamy tutaj po więcej informacji.

Obozy z kategorii mój pierwszy obóz