Minecraft czy to bezpieczna gra dla dzieci?

Minecraft czy to bezpieczna gra dla dzieci?

Jedna z naszych najpopularniejszych kolonii dla dzieci to obóz minecraft i często spotykamy się z pytaniem:

Czy Minecraft to gra bezpieczna dla dzieci?

No właśnie, jaką grą jest Minecraft, czy gra komputerowa może rozwijać czy jest wyłącznie czymś co kradnie czas. Czy na to pytanie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny?
Czy gra z gatunku survival może wnieść coś pozytywnego i nauczyć dzieci czegoś nowego?

Owszem, może. O ile dzieci nie spędzają przy komputerach kilku godzin dziennie i nie zaniedbują przy tym nauki i swoich obowiazków.

Ale jakie korzyści mogą płynąć z grania w grę? W tym artykule dowiecie się wszystkiego.

Minecraft – co to jest?

Zacznijmy od podstaw: Minecraft to gra survivalowa w której, poruszamy się w świecie sześcianów, a naszym głównym zadaniem jest kreowanie, budowanie oraz eksportacja. Gracze tworzą różne przedmioty oraz budowle (często całe miasta), a wszystko to za pomocą materiałów, które należy wykopać/wydobyć/wyciąć. Gra nie ma sprecyzowanego celu, gdyż zależy to od gracza w jaki wykorzysta on ten wirtualny świat i co najważniejsze od jego kreatywności. Posiadając wolną rękę dzieci budują konstrukcje, które nawet na największych przeciwnikach gier komputerowych robią wrażenie.

Niżej jeden z najbardziej imponujących projektów Hogwart z Mincraft. Pamiętając, że żaden “piksel” nie jest umieszczony przypadkowo ręce same składają się do oklasków. Świat z Harrego Pottera budowało pięciu nastolatków, czworo z Danii i jeden z Ameryki, a nad mapą pracowali przez kilka lat.

Minecraft to gra, która stała się fenomenem i w którą każdego miesiąca gra ponad 110 mln osób. Wpływ na ten rezultat ma przede wszystkim ilość platform, na której możemy zagrać w tę grę. Mówimy tutaj o takich urządzeniach jak: PC, konsole, Wersje mobilne zarówno na Androida jak i urządzenia ze stajni Appla oraz co ciekawe wersja edukacyjna dla szkół.

Pozytywne aspekty gry Minecraft

Jak wspomnieliśmy wcześniej gra ma otwarty świat, który posiada niekończące się możliwości. Minecraft wymaga myślenia przestrzennego i umiejętności rozumowania, uczy kreatywności, często planowania i w zależności od wielkości projektu planowanie może zająć więcej czasu niż sama budowa.  Gra dzięki ogromnej społeczności internetowej uczy kooperacji, współpracy i podziału obowiązków. Brak określonego celu jaki ma osiągnąć gracz i nieograniczone możliwości przestrzenne sprzyjają rozwojowi.

Instytut Badań Edukacyjnych na temat gier:

W roku 2014 IBE  przeprowadziło badanie, które ukazało iż dzieci grające w Minecrafta lepiej sobie radzą z przedmiotami ścisłymi, szczególnie matematyką i przyrodą.
Poza wyżej wymienionymi aspektami IBE zauważyło iż do kolejnych pozytywnych aspektów można zaliczyć:
? spostrzegawczość oraz szybką ocenę sytuacji,
? samodzielność w podejmowaniu decyzji,
? wyobraźnię przestrzenną, kreatywność,
? rozwijają kreatywność oraz budują relacje towarzyskie.
? grając z uczestnikami z innych krajów, uczą się języków

Ponadto Minecraft w odróżnieniu od wielu innych gier uczy budowania, a nie niszczenia.

MinecraftEdu

Ostatnim punktem, o którym należy wspomnieć to jak Minecraft przedostał się do szkolnictwa. Okazuje się iż ma charakter edukacyjny i nauczyciele z całego świata korzystają z wersji: MinecraftEdu, która służy do do nauczania. Zestaw narzędzi do nauki zdalnej obejmuje ponad 100 lekcji i zajęć, w której modelujemy komórki, budujemy zabytki oraz piszemy kod, aby zaprojektować ogród! Minecraft oferuje ekscytujące treści dla graczy i rodzin, w tym zabawy pobudzające wyobraźnię.

Minecraft Edu

Grę Minecrafta możemy więc zaliczyć do jednej z najbardziej wartościowych gier dla naszych dzieci. Nie należy jednak zapominać, że gra, która ma tak otwarty świat może potężnie wciągnąć, a hobby które zajmuje dużo czasu, może negatywnie wpłynąć na inne obszary rozwoju. Dlatego na naszych obozach dla dzieci (obóz minecraft) gra jest dodatkiem, gdyż świat Minecrafta zaczyna się w świecie wirtualnym, a kończy w rzeczywistości.

Naturalnie już dziś zapraszamy na nasze obozy, a jeśli szczególnie interesuje Państwa co będzie działo się na naszych obozach zapraszamy tutaj po więcej informacji.

Kolonie Minecraft