Jak przygotować dziecko na pierwszą kolonie?

Jak przygotować dziecko na pierwszą kolonie?

Dokładnie 16 maja minie 16 lat pracy Marty Korzeniewskiej dyrektora oddziału Wrocław, wieloletniego kierownika na obozach Hajdasz Travel. Jest to idealna okazja by dowiedzieć się od niej jak przygotować swoje dziecko na kolonie, jak wygląda typowy dzień kolonijny oraz co zrobić w sytuacji, w której dziecko bardzo tęskni na obozie. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!


Jak przygotować dziecko na pierwszą kolonie?

 

– Idealne pytanie, gdyż jestem rodzicem 6 latka, który w tym roku po raz pierwszy pojedzie na obóz letni 2021 z Hajdasz Travel. Chętnie podzielę się wiedzą jak to wygląda z perspektywy rodzica i odpowiem   jak przygotowuję dziecko do pierwszej kolonii. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Na ile nasze dziecko jest samodzielne?
Co potrafi zrobić samo?
W czym trzeba jeszcze pomóc dziecku?

 

– Największy nacisk przez ten okres przygotowawczy należy położyć na to z czym dziecko sobie jeszcze nie do końca radzi. Mój junior obecnie świetnie radzi sobie z doborem ubrań czy z samym ubieraniem. Natomiast problemy pojawiają się przy przygotowywaniu jedzenia, czyli np. ze zrobieniem kanapki. Dlatego też od kilku dni przygotowuje mu ?narzędzia? do jej zrobienia i krok po kroku razem uczymy się jak przygotować samemu piękną i smaczną skibkę. W kolejny dzień będę uczyć jak poradzić sobie z sytuacją, w której nie mógłby znaleźć skarpetek 🙂
Mamy świetny okres, gdyż do wakacji zostało kilka miesięcy, dlatego możemy po kolei uczyć dzieci samodzielności.

– Jeśli chodzi o szykowanie posiłków na obozie letnim, musimy pamiętać, że grupa cały czas spędza czas ze swoim wychowawcą. Posiłki również spożywają razem przy stole z wychowawcą, który obserwuje całą swoją grupę, widzi czy dzieci zjadły i przede wszystkim pomaga dzieciom, które sobie nie radzą.
Wszelkie gorące posiłki i napoje nalewane są przez naszą kadrę. Często rodzic może sobie pomyśleć ?10-15 dzieci w grupie i jeden wychowawca jak on to ogarnie?? tutaj musimy zwrócić uwagę, że nie na koloniach letnich z Hajdasz Travel prócz kierownika, który jest osobą 24 godziny na dobę w gotowości, który żyje życiem obozowym są jeszcze osoby funkcyjne (osoby, które przypisane są do różnych zadań, tematów na danym obozie).

– Jednym z najczęstszych problemów jakie wiążą się z wysyłką dziecka na obozy letnie 2021 to rozłąka i spanie poza domem. Myślę, że właśnie to spędza sen z powiek rodzicom i to o to denerwują się najbardziej . Wbrew pozorom (dla dzieci) sytuacja ta nie jest czymś traumatycznym. Dowiadujemy się o tym dopiero kiedy dziecko pojedzie pierwszy raz na noc do babci, cioci czy kuzynki. Raczej to rodzic jest bardziej przerażony sytuacją. Mimo wszystko warto by pierwsze noce poza domem nie odbywały się na koloniach. Najlepiej (jeśli to możliwe) wysłać dziecko weekend do dziadków czy rodziny.

wywiad

Kiedy należało by zabrać dziecko z obozu?
Co mogłoby być ew. powodem zabrania dziecka z kolonii?

 

– Myślę, że najwięcej takich pytań i wątpliwości pojawia się u rodzica wtedy, kiedy dziecko podczas ciszy poobiedniej dzwoni do rodzica/opiekuna i mówi, że tęskni. Czasami mogą się pojawić podczas takiej rozmowy telefonicznej łzy. Jest to spowodowane tym iż cisza poobiednia to taki moment w ciągu dnia, w którym dzieci nie mają zajęć programowych. Wtedy pojawiają się największe tęsknoty. I tutaj należało by rozróżnić dwa rodzaje tęsknoty u dzieci:

dzieci tęskniące, które aktywnie biorą udział we wszystkich zabawach, cały dzień są uśmiechnięte, zadowolone i zaangażowane, a tęsknota pojawia się dopiero w tym krótkich czacie wolnym bądź późnym wieczorem, wtedy dzieci przypominają sobie ?o trzeba zacząć tęsknić?. Jeśli jest to taki typ tęsknoty to rodzic nie powinien podejmować decyzji by zabrać dziecko z obozu. Jeśli dziecko jest aktywne, towarzyskie i świetnie się bawi to zabranie dziecka będzie tylko na jego szkodę,

tęsknota permanentna, całodobowa ? czyli dziecko naprawdę odsuwa się od grupy i nie potrafi przestać myśleć o domu, rodzicach, swoich zwierzątkach itd. W takich wypadkach kierownik, bądź nauczyciel kontaktuje się z rodzicem by przedstawić sytuację. Muszę natomiast się szczerze przyznać, że w ciągu 16 lat prowadzenia obozów letnich taka tęsknota pojawiła się tylko dwu krotnie. Pokazuje to tylko skalę, że podczas niezliczonej ilości turnusów i tych wielu lat sytuacje takie są bardzo marginalne.
Zasługą takiego stanu rzeczy jest doświadczona kadra i napięty, aktywny plan dnia. Żaden wychowawca z doświadczeniem nie pozwoliłby taka tęsknota zdominowała uczestnika obozu. Dodam tylko, że jeden z tych dwóch przypadków, które miały miejsce, to dziewczynka (dziś jest już 20-letnią kobietą), która ma cały czas ze mną kontakt i dodatkowo dwa lata po tej sytuacji pojechała z nami na obozy letnie i świetnie się bawiła.

Jak długi bądź krótki obóz letni wybrać dla dziecka?

 

– Rodzic musi znać swoje dziecko i wiedzieć na co je stać. Dla dzieci, które po raz pierwszy pojadą na kolonie warto wybrać tzw. ?mój pierwszy obóz?  są to obozy krótsze 5 dniowe. Wiem, że te 5 dni to idealny termin dla dzieci, które jadą po raz pierwszy na kolonie letnie. Warto także zwrócić uwagę, przy wyborze 5-dniowego pierwszego obozu, jak daleko wyślemy dziecko od miejsca zamieszkania. Warto wybrać miejsce, które nie jest oddalone o setki kilometrów. W sytuacji, choroby dziecka łatwiej jest interweniować, a dodatkowo dziecko, które ma świadomość, że rodzic nie znajduje się setki kilometrów od niego czuje się po prostu bezpieczniej. Jeżeli chodzi o dłuższe obozy sugeruję wybrać je dla dzieci, które miały jakiś kontakt z wyjazdami bez rodziców jak obozy, zielone szkoły itp.

Jak wygląda typowy dzień na kolonii letniej?

 

– Każdego dnia posiadamy program, który realizowany jest według przygotowanego wcześniej konspektu, nad którym pracuje najbardziej doświadczona kadra. Dużą wagę przy realizacji dnia obozowego są zasady jakie narzuca kuratorium. W związku z czym typowy dzień na kolonii letniej posiada tzw. bloki tematyczne.

– Na początku dnia pobudka, chwila na toaletę poranną, później jest śniadanko. Następnie chwila odpoczynku, ale tylko by jedzenie ułożyło się w brzuszkach, i chwilę później rozpoczynają się zajęcia programowe i tutaj wszystko zależy od tematu kolonii letniej. Punkty obowiązkowe na takiej kolonii zapisane są oczywiście w konspekcie i przedstawione są w ofercie obozu w naszym katalogu. Są to różnorakie aktywności jak plastyczne, taneczne, sportowe wszystko w zależności od rodzaju tematu. Następnie mamy obiad oraz ciszę poobiednią. Po ciszy znów masa atrakcji, które trwają do kolacji. Zaraz po niej zawsze mamy zabawę, która najczęściej zorganizowana jest dla całej kolonii jak dyskoteki, ognisko, postaw na milion cukierków, malowanie farbami fluorescencyjnymi i wiele więcej.