Roblox - czy gra jest bezpieczna?

Roblox – czy gra jest bezpieczna?

Czy moje dziecko nie jest za małe na gre Roblox?
Jaki jest rekomendowany wiek Roblox?
Czy Roblox jest bezpieczny dla dzieci?
Co to Roblox?
Statystyki wieku graczy w Roblox.

?Roblox? to tytuł, który podobnie jak Minecraft, zachwycił miliony graczy na całym świecie. I nie są to słowa na wyrost. W Robloxa miesięcznie gra ponad 100 milionów graczy! W tym artykule odpowiemy na naprawdę trudne pytania, które można podsumować jednym pytaniem “Czy moje dziecko będzie bezpieczne grając w Roblox?”

Co to Roblox?

W pierwszej kolejności zapoznamy się z informacją jaką oferuje sam producent: “Roblox to wyjątkowe, wirtualne uniwersum, dzięki któremu możesz tworzyć doświadczenia, dzielić się nimi ze znajomymi i wcielać się w najbardziej fantastyczne role. Dołącz do milionów innych i odkryj niekończącą się różnorodność wciągających światów stworzonych przez członków globalnej społeczności!”
(źródło google play)

Co to tak naprawdę oznacza? Roblox nie jest typową grą komputerową, jest to platforma do gier. Co to oznacza? Roblox to tak naprawdę system do tworzenia kolejnych gier. Obecnie stworzonych jest ponad 1 mln tytułów, które określane są mianem “gry” Roblox, a to oznacza, że mamy milion różnych tytułów, które różnią się m.in rekomendowanym wiekiem.

Jaki jest rekomendowany wiek gry Roblox.

Co ciekawe jedne z najpopularniejszch organizacji czyli Pegi* oraz ESRB** nie określają wieku jaki jest odpowiedni do grania w Roblox. Bardzo możliwe, że spowodowane jest to tym, że Roblox to tak naprawdę platforma do gier, która oferuje tysiące różnorakich tytułów. Oznacza to iż część gier może być przeznaczona dla dzieci powyżej 13 roku życia oraz część gier przeznaczona jest dla wszystkich niezależnie od wieku.

Platformą, która zdecydowała się na określenie wieku dzieci jest sklep Appstrore ranking wieku określony został jako 12+. Dodatkowo Common Sense Media ocenia platformę jako bezpieczną dla użytkowników w wieku 13+ w oparciu o ciągłe wyzwania z problematyczną treścią. Ale Roblox jest również potencjalnie bezpieczny dla dzieci młodszych, jeśli włączone są ograniczenia konta, a rodzice zwracają baczną uwagę na aktywność swoich dzieci na platformie.

Co na to sami twórcy platformy? Po otrzymaniu statystyk dot. wieku aktywnych użytkowników Roblox z  roku 2020 (tabela niżej), developerzy zauważyli, że większa część użytkowników ich platformy to dzieci do 12 lat, dlatego też widząc zagrożenia jakie wiążą się z korzystaniem z ich platformy dokonali wielu zmian, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa. Roblox oferuje kontrolę konta (kontrolę rodzicielską), która pozwala rodzicom ograniczyć sposób interakcji dzieci w witrynie i rodzaje gier, w które mogą grać. Można kontrolować, czy można kontaktować się z innymi użytkonikami, kto może z nimi wysyłać wiadomości lub czatować, a także kilka innych rzeczy w ustawieniach kontaktu. Dodatkowo platforma zwiększyła ilość ludzkich moderatorów i administratorów w celu weryfikacji pojawiających się gier na ich platformie. Dodatkowo developerzy jakiś czas temu wprowadzili przymus wyboru kategorii wiekowej (13+, 9+, dla wszystkich).

Statystyki Roblox

*(“PEGI oferuje klasyfikacje wiekowe gier wideo w 38 krajach europejskich. Rating wiekowy stanowi potwierdzenie, że gra jest odpowiednia dla gracza w danym wieku. PEGI ocenia, czy gra jest odpowiednia dla danego wieku, nie ocenia natomiast poziomu trudności.”)
(źródło pegi.info)

**(Oceny ESRB dostarczają informacji o zawartości gry lub aplikacji, dzięki czemu rodzice i konsumenci mogą dokonywać świadomych wyborów dotyczących gier odpowiednich dla ich rodziny. Oceny składają się z 3 części: kategorii ocen, deskryptorów treści i elementów interaktywnych.)
(źródło esrb.org)

Statystyki wieku graczy w Roblox.

Developerzy Roblox podzielili się w roku 2020 danymi związanymi z wiekiem użytkowników. Pokazuje ona iż większość użytkowników mieści się w przedziale poniżej 9 lat oraz 9-12.

Statystyki Roblox

Jak działa i jak włączyć kontrolę rodzicielską w Roblox?

Roblox oferuje kontrolę konta, która pozwala rodzicom ograniczyć sposób interakcji dzieci w witrynie i rodzaje gier, w które mogą grać. Możesz kontrolować, czy można kontaktować się z twoim dzieckiem, kto może z nim wysyłać wiadomości lub czatować, a także kilka innych rzeczy w ustawieniach kontaktu. Aby włączyć te ustawienia, dodaj swój adres e-mail do konta dziecka i utwórz kod PIN, który uniemożliwi dzieciom zmianę ustawień z powrotem. Kontrola konta jest opcjonalna, dzieci w każdym wieku mogą utworzyć konto na Roblox bez ograniczeń rodzicielskich. Na kontach dzieci poniżej 13 roku życia Roblox automatycznie ustawia domyślnie bardziej rygorystyczne ustawienia, ale dziecko może je zmienić, jeśli ma kod PIN rodzica.

? Odszukaj zakładkę Bezpieczeństwo (zakładka z Ustawienia).

? Obok Ograniczenia konta przełącz przycisk na ?włączony?. Przełącznik zmieni kolor na zielony i zostanie wyświetlony następujący komunikat ?Ograniczenia konta są obecnie włączone?.

 

Statystyki Roblox

Czy moje dziecko będzie bezpieczne grając w Roblox?

Ostatecznie, Roblox to tylko platforma gier wideo, jak wszystkie inne media, na które są dziś narażone dzieci. Jednak ważne jest, aby rodzice monitorowali interakcje swoich dzieci w Internecie i w razie potrzeby rozwiązywali problemy. Ważne jest również, aby rodzice edukowali swoje dzieci na temat potencjalnych szkód związanych z graniem w gry wideo i znaczenia bezpieczeństwa w Internecie. Rodzice powinni również monitorować, w jaki sposób ich dzieci używają Roblox i interweniować w razie potrzeby.

Czy dzieci są bezpieczne na koloniach dla dzieci Roblox?

Oczywiście. Nasze kolonie gamingowe dla dzieci to idealne i przede wszystkim bezpieczne obozy, na których dzieci grają razem z nowymi przyjaciółmi. Dzięki temu jesteśmy bardziej uprzejmi i zainteresowani utrzymaniem zdrowej grupy, niż zwykłą wygraną. Co więcej wśród znajomych gra nabiera innego wymiaru. gracze cały czas się śmieją, mają poczucie wielkiej zabawy, co finalnie przekłada się na naukę kooperacji i sprytu. Dodatkowo, gdy gra się we własnym gronie, gracze uczą się rozpoznawania wzorców i wskazówek znajomych, co korzystnie wpływa na późniejszą grę z przypadkowymi graczami online. Serdecznie zapraszamy na nasze kolonie dla dzieci Roblox!